Alegeri pentru Camera Deputatilor si Senat, 9 decembrie 2012



 

Alegerile parlamentare au intrat in linie dreapta. Aflati cum au fost impartite in judetul nostru Colegiile uninominale pentru cele doua Camere ale Parlamentului si care sunt candidatii formatiunilor politice din judetul Calarasi.

 

Camera Deputaților
 
 
Colegiul uninominal nr.1: Municipiul CĂLĂRAŞI
 
 
Colegiul uninominal nr.2: Comuna Borcea (Satul Borcea), Comuna Cuza Vodă (Satele Ceacu, Cuza Vodă, Călăraşii Vechi), Comuna Dichiseni (Satele Dichiseni, Coslogeni, Libertatea, Satnoeni), Comuna Dragalina (Satele Dragalina, Constantin Brâncoveanu, Drajna Nouă), Comuna Dragoş Vodă (Satele Dragoş Vodă, Bogdana, Socoalele), Comuna Jegălia (Satele Jegălia, Gâldău, Iezeru), Comuna Modelu (Satele Modelu, Radu Negru, Stoeneşti, Tonea), Comuna Perişoru (Satele Perişoru, Mărculeşti-Gară, Tudor Vladimirescu), Comuna Roseţi (Satul Roseţi), Comuna Ştefan Cel Mare (Satul Ştefan Cel Mare, Comuna Ştefan Vodă (Satul Ştefan Vodă), Comuna Unirea (Satele Unirea, Oltina) si Comuna Vâlcelele (Satele Vâlcelele, Floroaica).
 
 
Colegiul uninominal nr.3: Oraşul LEHLIU-GARĂ (Lehliu-Gară si satele ce aparţin oraşului: Buzoeni, Răzvani, Valea Seacă), Comuna Alexandru Odobescu (Satele Nicolae Bălcescu, Alexandru Odobescu, Gălăţui), Comuna Ciocăneşti (Satul Ciocăneşti), Comuna Dor Mărunt (Satele Dor Mărunt, Dâlga, Dâlga-Gară, Ogoru, Pelinu, Înfrăţirea), Comuna Dorobanţu (Satele Dorobanţu, Boşneagu, Vărăşti), Comuna Frăsinet (Satele Frăsinet, Curăteşti, Dăneşti, Frăsinetu de Jos, Luptători, Tăriceni), Comuna Grădiştea (Satele Grădiştea, Bogata, Cuneşti, Rasa), Comuna Gurbăneşti (Satele Gurbăneşti, Codreni, Coţofanca, Preasna, Preasna Veche, Valea Presnei), Comuna Ileana (Satele Ileana, Arţari, Florica, Podari, Răsurile, Răzoarele, Satu Nou, Ştefăneşti, Vlăiculeşti), Comuna Independenţa (Satele: Independenţa, Potcoava, Vişinii), Comuna Lehliu (Satele Lehliu, Săpunari), Comuna Lupşanu (Satele Lupşanu, Nucetu, Plevna, Radu Vodă, Valea Rusului), Comuna Mânăstirea (Satele Mânăstirea, Coconi, Sultana), Comuna Nicolae Bălcescu (Satele Nicolae Bălcescu, Fântâna Doamnei, Paicu), Comuna Săruleşti (Satele Săruleşti, Măgureni, Polceşti, Solacolu, Sănduliţa, Săruleşti-Gară, Sătucu), Comuna Ulmu (Satele Ulmu, Chirnogi, Făurei, Zimbru), Comuna Valea Argovei (Satele Valea Argovei, Lunca, Ostrovu, Siliştea, Vlădiceasca), Comuna Vlad Ţepeş (Satele Vlad Ţepeş, Mihai Viteazu).
 
 
 
Colegiul uninominal nr.4: Oraşul BUDEŞTI (Budeşti si satele ce aparţin oraşului: Aprozi, Buciumeni, Gruiu), Oraşul FUNDULEA (Fundulea si satele ce aparţin oraşului: Alexandru I. Cuza, Gostilele), Comuna Belciugatele (Satele Belciugatele, Cojeşti, Cândeasca, Mataraua, Măriuţa), Comuna Curcani (satele Curcani, Sălcioara), Comuna Frumuşani (Satele Frumuşani, Orăşti, Pasărea, Piţigaia, Postăvari, Pădurişu), Comuna Fundeni, Comuna Gălbinaşi, Comuna Luica (Satele Luica, Valea Stânii), Comuna Nana, Comuna Plătăreşti (Satele Plătăreşti, Cucuieţi, Dorobanţu, Podu Pitarului), Comuna Sohatu (Satele Sohatu, Progresu), Comuna Şoldanu (Satele Şoldanu, Negoeşti), Comuna Tămădău Mare (Satele Tămădău Mare, Călăreţi, Dârvari, Plumbuita, Şeinoiu, Săcele, Tămădău Mic), Comuna Vasilaţi (Satele Vasilaţi, Nuci, Popeşti).
 
 
Colegiul uninominal nr.5: Municipiul OLTENIŢA, Comuna Căscioarele, Comuna Chirnogi, Comuna Chiselet, Comuna Crivăţ, Comuna Mitreni (Satele Mitreni, Clăteşti, Valea Roşie), Comuna Radovanu (Satele Radovanu, Valea Popii), Comuna Spanţov (Satele Spanţov, Cetatea Veche, Stancea), Comuna Ulmeni.
 
 

 SENAT

Colegiul uninominal nr.1

-Colegiul uninominal pentru alegerea Camerei Deputaţilor nr. 1
-Colegiul uninominal pentru alegerea Camerei Deputaţilor nr. 2
-Colegiul uninominal pentru alegerea Camerei Deputaţilor nr. 3

 

Colegiul uninominal nr.2

-Colegiul uninominal pentru alegerea Camerei Deputaţilor nr. 4
-Colegiul uninominal pentru alegerea Camerei Deputaţilor nr. 5

 

Stampila de-vot

 

Au fost inscrisi candidati de la urmatoarele formatiuni politice: Uniunea Social Liberală, Alianța România Dreaptă, Partidul Poporului Dan-Diaconescu, Uniunea Democrată Maghiară din România si Partidul România Mare.

 

CANDIDATI PENTRU CAMERA DEPUTATILOR

 

 

UNIUNEA SOCIAL LIBERALĂ


Colegiul uninominal 1: FLOREA DANIEL;
Colegiul uninominal 2: STERIU VALERIU-ANDREI;
Colegiul uninominal 3: MOTREANU DAN-ŞTEFAN;
Colegiul uninominal 4: NICULAE AUREL;
Colegiul uninominal 5: SURDU RALUCA.

 

 

ALIANȚA ROMÂNIA DREAPTĂ


Colegiul uninominal 1: MUŞAT EMIL;
Colegiul uninominal 2: ILIUŢĂ VASILE;
Colegiul uninominal 3: IURAŞCU ADRIAN-ŞTEFAN;
Colegiul uninominal 4: FUIA STELIAN;
Colegiul uninominal 5: PIRONEA VIOREL.

 

 

PARTIDUL POPORULUI-DAN DIACONESCU

 

Colegiul uninominal 1: DRAGOMIR MARIA;
Colegiul uninominal 2: NICOLESCU CRISTINA-ELENA;
Colegiul uninominal 3: ALECU GHEORGHE;
Colegiul uninominal 4: BUCUR ION;
Colegiul uninominal 5: FILIMON MIHAI.

 

 

UNIUNEA DEMOCRATĂ MAGHIARĂ DIN ROMÂNIA

 

Colegiul uninominal 1: SZŐCS ENDRE;
Colegiul uninominal 2: OLTEAN CSONGOR;
Colegiul uninominal 3: AJGEL ÁGNES;
Colegiul uninominal 4: BENEDEK CSABA;
Colegiul uninominal 5: KERESTÉLY CSABA.

 

 

PARTIDUL ROMÂNIA MARE


Colegiul uninominal 1: SIN VALENTIN;
Colegiul uninominal 2: GROZEA DAN;
Colegiul uninominal 3: UNTARU ROBERT-CRISTIAN;
Colegiul uninominal 4: LAZĂR MARIUS-ADRIAN;
Colegiul uninominal 5: FLOREA FLORICA.

 

 

 

CANDIDATI PENTRU SENAT

 

 

UNIUNEA SOCIAL LIBERALĂ
Colegiul uninominal 1: TOMOIAGĂ ŞTEFAN-LIVIU;
Colegiul uninominal 2: DUMITRESCU IULIAN.

 

ALIANȚA ROMÂNIA DREAPTĂ
Colegiul uninominal 1: MUŞAT GEORGEL
Colegiul uninominal 2: OBADĂ DANIEL.

 

PARTIDUL POPORULUI-DAN DIACONESCU

Colegiul uninominal 1: PETCU VICTOR;
Colegiul uninominal 2: DAVID MARIANA-ANA.

 

UNIUNEA DEMOCRATĂ MAGHIARĂ DIN ROMÂNIA
Colegiul uninominal 1: SZLÁVITS ERIKA-ROZÁLIA;
Colegiul uninominal 2: SZABÓ ANNAMARIA.

 

PARTIDUL ROMÂNIA MARE
Colegiul uninominal 1: NOVAC STEFAN;
Colegiul uninominal 2: CODREA ION EMIL.

 

 

Uram succes candidatilor la alegeri si, in speranta unei campanii electorale elegante, fara golanii si trivialitati, ne exprimam dorinta ca cei mai buni sa castige dreptul si onoarea de a ne reprezenta in Parlamentul Romaniei.

 

Ii rugam pe membrii echipelor de campanie sa nu murdareasca orasul si sa foloseasca pentru afisaj panourile speciale care urmeaza a fi montate. 

 


Comentarii (0)

500 caractere ramase

Cancel or